Možda je prizor oku ugodan, ali prema riječima biologa zlatne ribice kojih je prije tri godine ubačeno nekoliko u jezeru su se namnožile toliko da ih danas ima na tisuće.

ribe

Nabavili ste zlatne ribice koje su vam nakon nekog vremena dosadile te ste ih se odlučili riješiti. Ipak niste ih odlučili ubiti, već baciti u lokalni potok ili jezero.

Istina, zlatne ribice ste spasili, ali svojim neodgovornim ponašanjem vjerojatno ste ubili stotine drugih životinja, kojima je taj potok ili jezero prirodno stanište.

Loading...

Kako to izgleda u praksi ilustrira fotografija koju možete vidjeti u galeriji.

Lokacija? Jezero Teller u Koloradu

Možda je prizor oku ugodan, ali prema riječima biologa zlatne ribice kojih je prije tri godine ubačeno tek nekoliko u jezeru su se namnožile toliko da ih danas ima nekoliko tisuća i ozbiljno su ugrozile barem četiri vrste riba kojima je to prirodno stanište.

Naime, zlatne ribice kao invazivna vrsta u neprirodnim staništima brzo se razmnožavaju, po pitanju hrane nisu izbirljive, a uz sve navedeno nemaju prirodnih neprijatelja.

Loading...

Kao takve ozbiljna su prijetnja svim organizmima u vodama u koje ih bacaju neodgovorni vlasnici.

Sve što vrijedi za jezera u Koloradu ( ili bilo gdje u svijetu) vrijedi i za Hrvatsku.

Koliko je problem velik pokazuje primjer maksimirskih jezera u kojima živi sve manje barskih kornjača. Njihovo postojanje ugrozile su crvenoouhe kornjače koje neodgovorni vlasnici bacaju u jezera.

Tako je prije nekoliko godina, prilikom brojanja kornjača omjer bio 153:1, naravno u korist crvenouhih kornjača.

Izvor: ljubimci.24sata.hr