Iza lekara i medicinskih sestara su timovi ljudi neophodni za funkcionisanje zdravstvenih ustanova. U njima nije samo medicinsko osoblje.

Iako u javnosti u drugom planu, mnoge higijeničarke su sa medicinarima u prvim redovima u utakmici protiv kovida 19. O dezinfekciji i higijeni sada se mnogo govori.

Međutim, gotovo uopšte o onima koje obavljaju te poslove u zdravstvenim ustanovama. Rade i u tzv. crvenoj zoni, gde su zaraženi pacijenti. U Institutu “Banjica” svakodnevno održavaju prostor od gotovo 10.000 kvadrata.

cistacica-foto

– Radno vreme je 24, sad trenutno brišemo, nosimo hranu, prljav veš, čist – ispričala je Lozica Mladenović, higijeničarka u Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti “Banjica” za RTS.

Njena koleginica Vukomilka Janićijević dodaje da rade sve poslove, pranje podova, površina, dezinfekciju kvaka, česme, brave.

– Nosimo otpad, izbacujemo infektivni, znači stalno smo u kontaktu s tim pacijentima – kaže Janićijevićeva.

Loading...

cistacica-foto-s

Smene od 12 časova

I one koje nisu u kontaktu sa zaraženima, imaju dosta zaduženja.

– Mislim da je potrebno još dosta osoblja, malo nas je za ovoliki program – kazala je Ana Stanisavljević, higijeničarka u Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti “Banjica”.

Snežana Anđelković, koja radi na istim poslovima priča da rade 12 časova, ujutru srede normalno prostorije, ulaze i onda posle donesu doručak i šta treba.

Higijeničarke su skrivena snaga bolnice, tako ih opisuje direktor Instituta “Banjica”.

drzoran

Loading...

– Mi bez njih ne možemo da funkcionišemo, verovali ili ne, ako vam spremačice ne dođu u operacioni blok jednog dana, taj blok neće moći da radi. Imamo stopu infekcija koja je bila 0,31 na godišnjem nivou na 13.000 operacija, ne samo zato što smo mi dobri, nego zato što su one dobre spremačice i zato što našu bolnicu održavaju čistom. U zdravstvenom sistemu još uvek nisu prepoznate kao zdravstveno osoblje, ja se nadam da će se to uskoro desiti. Ako sve to što rade, rame uz rame s nama, nije zdravstvena delatnost, ja onda stvarno ne znam šta je zdravstvena delatnost – izjavio je prof. dr Zoran Baščarević, direktor Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti “Banjica”.

Nije isto biti higijeničarka u bolnici i u banci

Ako bi se zvanično vodile kao medicinsko osoblje, njihov položaj mogao bi da se poboljša a i da se otvore vrata za njihovo veće zapošljavanje.

– Imamo i dalje ozbiljan problem sa brojem, ne samo u ovoj ustanovi, nego u svim zdravstvenim ustanovama, sa brojem spremačica, zato što ne možemo da ih zaposlimo u zdravstvenom sistemu, zato što se prostor za njihovo zaposlenje mora otvoriti kao što se otvara prostor za zdravstvene radnike. One zarađuju manje značajno nego zdravstveno osoblje, od njih se traži srednja škola da bi se zaposlile – navodi Baščarević.

I one ističu da nije isto biti higijeničarka u bolnici i u banci.

– Što se tiče ličnog dohotka, stvarno smo degradirani, na minimalcu smo – dodaje Janićijevićeva.

Izvor: