Najnovija naučna studija otkrila koja su mjesta najrizičnija

maska-medicinska

Novi korona virus je respiratorna bolest i najčešće se prenosi kapljično, ali od kako se pojavio, raspravlja se o tome koliko može da se zadrži na površinama.

Najnovija studija objavljena u stručnom časopisu The Lancet pokazala je da se korona virus najduže zadržava na nerđajućem čeliku, plastici, ali i hirurškim maskama čak do 7 dana!

Studija je otkrila i da se na papiru zadržava najduže tri sata. Dva dana su morala da prođu da bi korona virus nestao sa vune i drugih tkanina, a najviše vremena je bilo potrebno da bi virus iščezao sa spoljašnje strane hirurške maske, prenosi YahooNaime, sedmog dana još uvijek je bio tu, mada u manjoj količini.

Loading...

Zbog toga je izuzetno važno da redovno dezinfikujete površine sa kojima najčešće dolazite u dodir, ali i da hiruršku masku nosite samo jednom, a potom je bacite, umotavši je prethodno u posebnu kesu.

Ako koristite pamučnu masku iz domaće radinosti, poslije svake upotrebe je operite na 90 stepeni u mašini i ispeglajte prije sljedećeg nošenja.

Sve glatke površine smatraju se najrizičnijim, uključujući i pametne telefone, tastature i radne stolove, bez obzira od kojeg materijala su napravljeni

Izvor: stil.kurir.rs